Trendy e-commerce w 2025 roku [TOP 7]

image

E-commerce w 2025 roku będzie w dużej mierze zdefiniowany przez rozwój sztucznej inteligencji, która zmienia sposób interakcji marek z konsumentami. Zastosowanie GenAI pozwoli na tworzenie spersonalizowanych doświadczeń zakupowych, które nie tylko zwiększają satysfakcję klientów, ale także wpływają na wyniki finansowe przedsiębiorstw. W dobie rosnącej konkurencji i oczekiwań konsumentów, zrozumienie i adaptacja do nowoczesnych technologii staną się kluczowe dla sukcesu w handlu elektronicznym. W artykule przyjrzymy się, jak GenAI oraz inne innowacje, takie jak personalizacja, zrównoważony rozwój, handel społecznościowy i programy lojalnościowe, będą kształtować krajobraz e-commerce w 2025 roku.

1. GenAI

Trudno wyobrazić sobie e-commerce w 2025 roku bez sztucznej inteligencji. W nadchodzących miesiącach AI dalej będzie kluczowym narzędziem, które zrewolucjonizuje sposób, w jaki marki angażują swoich klientów. Dzięki zaawansowanym algorytmom uczenia maszynowego, platformy handlowe będą w stanie dostarczać spersonalizowane doświadczenia zakupowe, analizując zachowania użytkowników w czasie rzeczywistym. Właściciele e-commerce powinni zastanowić się nad dostosowaniem swoich strategii do zmieniającej się rzeczywistości pod znakiem GenAI – i tutaj na względzie powinni mieć nie tylko zyski wynikające z tej inwestycji (bo w tym kontekście należy oceniać AI), ale również oczekiwania konsumentów.

Jak wynika z badania PwC, klienci są gotowi na AI. Dane potwierdzają, że o sztucznej inteligencji słyszeli przedstawiciele każdego pokolenia, nawet respondenci z pokolenia X i starszych (56%). W przypadku grupy wiekowej 18-24 o sztucznej inteligencji słyszało aż 76% respondentów. Co więcej, gotowość konsumentów przekłada się również na ich oczekiwania. 67% badanych oczekuje od e-commerce adaptacji nowej technologii w postaci wirtualnych przymierzalni.

Trendy e-commerce w 2025 roku [TOP 7]

Źródło: Raport PwC Polska, Gotowi na sztuczną inteligencję. Oczekiwania polskich konsumentów i firm.

2. Personalizacja

W zdigitalizowanym świecie, w którym każdego dnia jesteśmy bombardowani tysiącami komunikatów, konsumenci oczekują spersonalizowanych treści. Z danych McKinsey wynika, że inwestycja w personalizację marketingu w e-commerce to właściwy kierunek. Personalizacja przynosi realne korzyści dla przedsiębiorstw: może zredukować koszty pozyskiwania klientów nawet o 50% oraz pomóc zwiększyć przychody od 5-15%. 

Personalizacja jest zatem rozwiązaniem, które pozwala poprawić doświadczenia użytkownika w e-commerce. I w 2025 roku również się to nie zmieni.

Przykład personalizacji w e-commerce

Tomek jest studentem, który w zeszłym roku zaczął biegać, aby zadbać o swoje zdrowie. W marcu odwiedził sklep internetowy z odzieżą sportową. Zdecydował się na zakup butów do biegania oraz kilku akcesoriów. To pierwszy sygnał. Zakupy zostały zapisane i przypisane do profilu Tomka w bazie danych e-sklepu.

Wiosną, rok później, Tomek ponownie przegląda na stronie internetowej tego samego sklepu nową kolekcję odzieży sportowej. Tym razem nie dokonuje zakupu. Jednak jego zainteresowanie, w połączeniu z wcześniejszymi zakupami, sugeruje, że Tomek  może być skłonny do zakupu nowej odzieży do biegania w nadchodzących miesiącach.

W ciągu 24 godzin od przeglądania odzieży sportowej Tomek otrzymuje spersonalizowany e-mail: oferta 15-procentowego rabatu na kilka produktów, które oglądał. Wiadomość zawiera instrukcje, jak zrealizować zamówienie, a także rekomendacje dodatkowych akcesoriów, które mogą ułatwić mu bieganie, bazując na jego wcześniejszych zakupach i przeglądanych produktach.

3. Zrównoważony rozwój

Z roku na rok oczekiwania konsumentów i ich świadomość w zakresie ekologii rosną. Coraz częściej poszukują oni również wiedzy na temat tego, jak sami mogliby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, co potwierdzają poniższe statystyki.

Trendy e-commerce w 2025 roku [TOP 7]

Źródło: Raport Odpowiedzialność społeczna, odpowiedzialna komunikacja. ESG w strategii komunikacji firm.

Z raportu “Odpowiedzialność społeczna, odpowiedzialna komunikacja. ESG w strategii komunikacji firm” wynika, że 78% respondentów i respondentek deklaruje chęć kupowania zrównoważonych produktów — licząc się z tym, że za taki produkt będą musieli zapłacić więcej. 

Jak zatem wdrożyć do strategii e-commerce elementy związane z ESG? W 2025 roku wiele marek będzie dążyć do jeszcze większej minimalizacji śladu węglowego za pomocą:

  • ekologicznych opakowań
  • optymalizacji procesów logistycznych
  • wdrażania programów recyklingu. 

Firmy, które transparentnie komunikują swoje działania proekologiczne, mogą przyciągnąć do siebie rzeszę nowych klientów. Wiele prognoz wskazuje również na to, że w 2025 roku jeszcze skuteczniej będą realizowane próby walki z greenwashingiem, czyli nieuczciwymi praktykami marketingowymi, które wprowadzają klientów w błąd co do rzeczywistych działań proekologicznych firmy. 

4. Rozwój handlu społecznościowego

Jak odnieść sukces w e-commerce w 2025 roku? Przede wszystkim należy być widocznym tam, gdzie są klienci. W zdigitalizowanym świecie takim miejscem są platformy społecznościowe, takie jak Instagram, Facebook i TikTok. Dzięki nim możliwe jest dotarcie do użytkowników w bardziej angażujący sposób. Najlepiej robić to wielokanałowo: 

  • regularnie publikować posty na firmowym profilu dając użytkownikom możliwość nabycia produktów bezpośrednio z poziomu platformy
  • zaangażować mikroinfluencerów, którzy w swoich treściach będą rekomendować produkty.

Warto również tutaj wspomnieć o UGC, czyli treściach publikowanych w mediach społecznościowych przez samych klientów, którzy wcześniej zakupili dany produkt i chcą podzielić się, np. swoją opinią na jego temat. 

5. Programy lojalnościowe

Każdemu właścicielowi e-commerce powinno zależeć na lojalnych, powracających klientach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ponieważ strategia nastawiona na ciągłe zdobywanie nowych klientów często wiąże się z wyższym budżetem w porównaniu do działań nastawionych na angażowanie już obecnych konsumentów marki. 

Dzięki programom lojalnościowym można zwiększyć częstotliwość zakupów online, a także zapewnić swojej marce stały kontakt z klientem. Dzięki temu użytkownik zwyczajnie nie ma pola do tego, by zapomnieć o Twoich produktach, ponieważ Ty cyklicznie o nich przypominasz. Okazji do “przypomnienia się” może być wiele:

  • okazje zakupowe ogólne: Święta Bożego Narodzenia, zbliżające się wakacje, nowy rok szkolny lub zmiany sezonów charakterystyczne dla danej branży.
  • okazje indywidualne, dostosowane do konkretnego odbiorcy: z okazji urodzin.

Tego typu programy lojalnościowe realizują tak naprawdę wiele istotnych dla marek celów. Po pierwsze, dają możliwość dołączenia klientowi do elitarnego grona, zapewniając użytkownikowi poczucie wyjątkowości. Po drugie, często oferują klientom atrakcyjniejsze ceny (dzięki rabatom, np.). Po trzecie, wprowadzają element grywalizacji, która zachęca do podejmowania akcji. 

6. Rosnąca rola wyszukiwania głosowego

Współcześni konsumenci cenią sobie przede wszystkim wygodę. Jeśli mają możliwość skorzystania z opcji, która pozwala zrealizować cel szybciej, wybierają właśnie tę drogę. Ma to zastosowanie również w przypadku poszukiwania produktów. Coraz częściej użytkownicy wykorzystują w tym celu asystentów głosowych (Alexa, Siri). Ta zmiana w zachowaniach konsumentów wymaga dostosowania strategii e-commerce w 2025 roku pod wyszukiwanie głosowe. 

Aby lepiej odpowiadać na potrzeby konsumentów i dostarczać im trafionych odpowiedzi na zadane pytania, należy skupić się na długich frazach kluczowych, które odpowiadają naturalnemu językowi zapytań głosowych. Równie istotna jest optymalizacja treści pod kątem odpowiedzi na konkretne pytania.

7. Omnichannel

Ten, kto regularnie śledzi trendy, doskonale wie, że o omnichannel w kontekście “must have” dla e-commerce mówi się już od lat. W 2025 roku nie będzie inaczej – wielokanałowość to inwestycja, która się opłaca, ponieważ zapewnia spójne doświadczenia zakupowe klientom. A właśnie takich doświadczeń oczekują użytkownicy. 

Jednak wielokanałowość dla wielu e-commerce jest dużym wyzwaniem, ponieważ niekiedy trudno jest zmapować ścieżkę klienta i odpowiedzieć sobie na pytania kto właściwie miał styczność z naszą marką. 

E-commerce w 2025 roku będzie kształtować się pod znakiem innowacji i zmian. Wykorzystanie sztucznej inteligencji, strategii omnichannel oraz personalizacji to tylko niektóre z elementów, które przyczynią się do sukcesu marek na tym dynamicznie rozwijającym się rynku. Dostosowując się do nowych trendów i technologii, przedsiębiorstwa mogą nie tylko zwiększyć swoją konkurencyjność, ale także zbudować trwałe relacje z klientami, które są fundamentem w e-commerce.